Antyalkoholowi/Antynarkotykowi

Za dopalacze jak za narkotyki. Europarlament zaostrzył przepisy.

2017-11-05

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, regulując wprowadzanie na rynek nowych substancji psychoaktywnych. Europosłowie zakładają, że nowe regulacje uderzą w producentów i dystrybutorów tzw. dopalaczy.

Nowe substancje psychoaktywne, tzw. dopalacze, będą szybciej wycofywane z rynku w Unii Europejskiej a co ważne ich produkcja i dystrybucja będzie podlegała sankcjom karnym, tak jak w przypadku narkotyków.  Przypomnijmy, że dopalacze to nowe legalne tym samym związki chemiczne, które można było otwarcie sprzedawać, mimo że ich działanie jest podobne do działania nielegalnych narkotyków.

Dopalacze, narkotyki - Pixabay

Przyjęte przez Parlament Europejski zmiany w przepisach skracają o połowę czas badania ryzyka związanego z nową substancją psychoaktywną oraz wprowadzenia środków kontrolnych w Unii, jeśli jest to konieczne, aby nadążyć za szybkim rozwojem sytuacji na rynku. Po objęciu zakazem i wycofaniu z rynku produkcja, dystrybucja oraz sprzedaż substancji uznanych za niebezpieczne może być zagrożona maksymalną karą co najmniej dziesięciu lat pozbawienia wolności, tak jak w przypadku innych nielegalnych narkotyków.

Władze krajowe będą miały sześć miesięcy, na wdrożenie decyzji Unii Europejskiej. Ulepszona zostanie również wymiana informacji poprzez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Wzmocniono także rolę Europolu, który z pomocą systemu wczesnego ostrzegania oraz procedur oceny ryzyka będzie sprawdzał, w jakim stopniu organizacje przestępcze zaangażowane są w wytwarzanie i rozprowadzanie tego typu substancji.

Jak powiedział europoseł Michał Boni, który pracował na nowymi przepisami: – „ … 254 osoby zmarły w Unii Europejskiej w 2016 roku w wyniku spożycia nowej substancji psychoaktywnej. Ochrona zdrowia obywateli, zwłaszcza młodych, jest naszym moralnym i politycznym obowiązkiem. Zapewniamy szybszą reakcję przeciwko nowym substancjom psychoaktywnym oraz lepszą koordynację pomiędzy krajami . Miejmy nadzieję, że nowe regulacje prawne  pomogą również w Polsce zlikwidować sklepy  z artykułami kolekcjonerskimi (dopalaczami). A handlarze śmiercią znajdą swoje miejsce w więzieniach.

REM

fot. Pixabay