Antyalkoholowi/Antynarkotykowi

Ostrołęka – ciekawy pomysł na profilaktykę dla młodzieży

2018-02-11

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Ostrołęki obejrzała film „ Najlepszy” opowiadający prawdziwą historię Jerzego Górskiego – narkomana, który po przezwyciężeniu nałogu, został sportowcem, mistrzem świata w Double Iron Triathlon (podwójny IronMan).

To przedsięwzięcie odbyło się z inicjatywy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, a współorganizatorem było Miasto Ostrołęka.  Spotkanie odbyło się w Ostrołęckim Centrum Kultury poprowadził je aspirant Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji oraz Mariusz Kowarski, łomżyński terapeuta pracujący na co dzień z młodzieżą. Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się dziś prelekcja na temat profilaktyki uzależnień od środków odurzających. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu obejrzała film Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”.

najlepszy

Spotkanie z uczniami poprowadził aspirant Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji oraz Mariusz Kowarski, łomżyński terapeuta pracujący na co dzień z młodzieżą. Policjant, omówił działania podejmowane przez ostrołęckich funkcjonariuszy na rzecz przeciwdziałania różnego rodzaju uzależnieniom oraz wpływie jaki młody człowiek ma na swoich rówieśników. Poruszone zostały także aspekty dotyczące regulacji prawnej dotyczące nieletnich oraz osób dorosłych. Przed seansem głos zabrał też Mariusz Kowarski z Ośrodka Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Lipiance oraz terapeuta w ośrodku w Ostrołęce, który od wielu lat pomaga osobom uzależnionym. Terapeuta omówił proces ,,wychodzenia” z nałogu, a także trudności z tym związane. Jednak najważniejszym punktem spotkania była projekcja filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. To historia Jerzego Górskiego, który jako młody chłopak popadł w nałóg narkotykowy. W ciągu kilku lat znalazł się na skraju życia i śmierci. Jego przyjaciołom, nie udało się wyjść za nałogu.  Przez narkotyki zmarła też jego dziewczyna, prawie stracił córkę. Ratunkiem okazał się sport. Górski zaczął trenować triathlon – na który składają się trzy dyscypliny pływanie, jazda na rowerze i bieg. Mimo wielu przeciwności losu postanowił wziąć udział w największych zawodach tego typu na świecie – Iron Manie organizowanym w Stanach Zjednoczonych. Historia bohatera pokazuje jak ciężkie jest życie w uzależnieniu, jak mało osób wychodzi z nałogu. Nieliczni, których się udaje na początku drogi balansują na cienkiej linie. Seans pokazał co narkotyki potrafią zrobić z człowiekiem, jego psychiką i jak niszczą im życie, ale również był przestrogą i motywacją dla ludzi, którzy walczą z własnymi słabościami.

REM

źródło: mazowiecka.policja.gov.pl